D-Methionine CAS#: 348-67-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 82523
Names & Identifiers |
| 英文名 | D-Methionine |
| 别名 | H-D-MET-OH;D-LOBAMINE;D-METHIONINE;D-2-AMINO-4-[METHYLTHIO]BUTANOIC ACID;d-2-amino-4-(methylthio)butyric acid;D-BANTHIONINE;(R)-2-AMINO-4-(METHYLMERCAPTO)BUTYRIC ACID;(r)-methionine |
| CAS编号 | 348-67-4 |
| 分子式 | C5H11NO2S |
| 分子量 | 149.21 |
| EINECS | 206-483-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 273-275 °C |
| alpha | -24 º (c=8, 6N HCl) |
| Storage | 0-6°C |
| Solubulity | 53 g/L (20°C) |
| form | Powder |
| Color | White to off-white |
| Water Solubility | 53 g/L (20 ºC) |
| Merck | 14,5975 |
| BRN | 1722293 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | D-(l)-Methionine(348-67-4) |
| EPA Substance Registry System | D-Methionine(348-67-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 33-36/37/38 |
| S Phrase | 22-24/25-36-26 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | PD0455000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29304090 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

