D-Thyroxine CAS#: 51-49-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 88804
Names & Identifiers |
| 英文名 | D-Thyroxine |
| 别名 | 3-[4-(P-HYDROXY-3,5-DIIODOPHENOXY)-3,5-DIIODOPHENYL]-D-ALANINE;DEBETROL;D-B-[(3 5-DIIODO-4-HYDROXYPHENOXY)-3 5-DIIODO-PHENYL]ALANINE;D-3,5-DIIODO-4-(3′,5′-DIIODO-4′-HYDROXYPHENOXY)-PHENYLALANINE;D-3,3′,5,5′-TETRAIODOTHYRONINE;D-3-[4-(4-HYDROXY-3,5-DIIODOPHENOXY)-3,5-DIIODOPHENYL]ALANINE;d-2-amino-3-[4-(4-hydroxy-3,5-diiodo-phenoxy)-3,5-diiodo-phenyl]-propanoic acid;D-THYROXINE |
| CAS编号 | 51-49-0 |
| 分子式 | C15H11I4NO4 |
| 分子量 | 776.87 |
| EINECS | 200-102-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | ~235 °C (dec.) |
| alpha | 21546 +2.97° (0.74 g in 6 g of 0.5N NaOH and 14 g of alcohol) |
| Storage | 2-8°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20/21/22-40 |
| S Phrase | 36/37-36-22 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 8-10 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

