D-Valine CAS#: 640-68-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 82469
Names & Identifiers |
| 英文名 | D-Valine |
| 别名 | Valine, D-;ALPHA-AMINO-ISOVALERIANIC ACID;H-D-VAL-OH;D-VAL;D-VALINE;D-2-AMINOISOVALERIC ACID;D-2-AMINO-3-METHYLBUTANOIC ACID;D-2-AMINO-3-METHYLBUTYRIC ACID |
| CAS编号 | 640-68-6 |
| 分子式 | C5H11NO2 |
| 分子量 | 117.15 |
| EINECS | 211-368-9 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | >295 °C (subl.)(lit.) |
| alpha | -27.5 º (c=5, 5N HCl) |
| Refractive Index | -27 ° (C=8, 6mol/L HCl) |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | 56 g/L (20°C) |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White to off-white |
| Water Solubility | 56 g/L (20 ºC) |
| BRN | 1721135 |
| InChIKey | KZSNJWFQEVHDMF-SCSAIBSYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Amino-3-methylbutanoic acid(D)(640-68-6) |
| EPA Substance Registry System | D-Valine(640-68-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 22-24/25-36-26 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | YV9360000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29224995 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

