Deflazacort CAS#: 14484-47-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 52568
Names & Identifiers |
| 英文名 | Deflazacort |
| 别名 | 16-d)oxazole-3,20-dione,11-beta,21-dihydroxy-2’-5’-beta-h-pregna-4-dieno(17;azacort;calcort;deflan;dl-458-it;l-5458;lantadin;DEFLAZACORT |
| CAS编号 | 14484-47-0 |
| 分子式 | C25H31NO6 |
| 分子量 | 441.52 |
| EINECS | 238-483-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 255-256.5°C |
| alpha | D +62.3° (c = 0.5 in chloroform) |
| Density | 1.41 |
| Storage | -20°C Freezer |
| Solubulity | DMSO: ≥20mg/mL |
| Color | white to tan |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

