delta-Valerolactone CAS#: 542-28-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 56331
Names & Identifiers |
| 英文名 | delta-Valerolactone |
| 别名 | delta-Valerolactone, 2-Oxotetrahydro-2H-pyran;Tetrahydro-2H-pyran-2-one 99%;delta-Valerolactone, 99% 50GR;^d-Valerolactone, 98%, May contain polyMer;delta-Valerolactone technical grade;δ-Valerolactone, 98.5%, 98.5%;δ- valerolactone (cyclopentyl lactone);delta-Valerolactone, may contain polymer: distil to remove |
| CAS编号 | 542-28-9 |
| 分子式 | C5H8O2 |
| 分子量 | 100.12 |
| EINECS | 203-569-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -13 °C |
| Boiling Point | 230 °C |
| Density | 1.105 g/mL at 20 °C |
| vapor Density | 3.45 (vs air) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 212 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to pale yellow |
| Water Solubility | miscible |
| BRN | 106436 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2H-Pyran-2-one, tetrahydro-(542-28-9) |
| EPA Substance Registry System | 2H-Pyran-2-one, tetrahydro-(542-28-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 41 |
| S Phrase | 26-39 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | LU3580000 |
| Hazard Note | Irritant/Keep Cold |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

