Dexpanthenol CAS#: 81-13-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25974
Names & Identifiers |
| 英文名 | Dexpanthenol |
| 别名 | 4-dihydroxy-n-(3-hydroxypropyl)-3,3-dimethyl-(theta)-butanamid;4-dihydroxy-n-(3-hydroxypropyl)-3,3-dimethyl-d-(+)-butyramid;Alcopan-250;Bepanthen;Bepanthene;Bepantol;Butanamide, 2,4-dihydroxy-N-(3-hydroxypropyl)-3,3-dimethyl-;Butanamide, 2,4-dihydroxy-N-(3-hydroxypropyl)-3,3-dimethyl-, (R)- |
| CAS编号 | 81-13-0 |
| 分子式 | C9H19NO4 |
| 分子量 | 205.25 |
| EINECS | 201-327-3 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| alpha | 30.5 º (c=5, H2O on anh. sub) |
| Boiling Point | 118-120 °C (2.7 mmHg) |
| Density | 1.20 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.495-1.502 |
| Flash Point | 118-120°C/0.02m |
| Storage | −20°C |
| form | Viscous Liquid or Semi Solid |
| Color | Clear Colorless to slightly yellow |
| Water Solubility | soluble |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,2947 |
| BRN | 1724947 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Dexpanthenol(81-13-0) |
| EPA Substance Registry System | Butanamide, 2,4-dihydroxy-N-(3-hydroxypropyl)- 3,3-dimethyl-, (2R)-(81-13-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 36/37/38-48-41-37/38-20/21/22 |
| S Phrase | 23-24/25-45-36/37/39-26-22 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | ES4316000 |
| F | 3-10 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29241990 |
| Hazardous Substances Data | 81-13-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

