Diafenthiuron CAS#: 80060-09-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77007
Names & Identifiers |
| 英文名 | Diafenthiuron |
| 别名 | cga106630;n-(2,6-bis(1-methylethyl)-4-phenoxyphenyl)-n’-(1,1-dimethylethyl)-thioure;n-(2,6-bis(1-methylethyl)-4-phenoxyphenyl)-n’-(1,1-dimethylethyl)thiourea;DIAFENTHIURON;1-tert-butyl-3-(2,6-diisopropyl-4-phenoxyphenyl)thiourea;3-(2,6-diisopropyl-4-phenoxyphenyl)-1-tert-butyl-thiourea;PEGASUS;POLO |
| CAS编号 | 80060-09-9 |
| 分子式 | C23H32N2OS |
| 分子量 | 384.58 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 144.6-147.7°C |
| Flash Point | 149 °C |
| Storage | 0-6°C |
| Merck | 13,2988 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Thiourea, N-[2,6-bis(1-methylethyl)- 4-phenoxyphenyl]-N'-( 1,1-dimethylethyl)-(80060-09-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20 |
| S Phrase | 22 |
| RIDADR | UN 2811 |
| RTECS | XN9100000 |
| Storage Class | 6.1(a) |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

