Diallyl phthalate CAS#: 131-17-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 55688
Names & Identifiers |
| 英文名 | Diallyl phthalate |
| 别名 | Diallyl-o-phthalate;DIALLYL ORTHO-PHTHALATE;DIALLYL PHTHALATE;DI-(2-PROPENY)PHTHALATE;DAP;Dapon 35;Dapon R;dapon35 |
| CAS编号 | 131-17-9 |
| 分子式 | C14H14O4 |
| 分子量 | 246.26 |
| EINECS | 205-016-3 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -70 °C |
| Boiling Point | 165-167 °C5 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.121 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 8.3 (vs air) |
| vapor pressure | 2.3 mm Hg ( 150 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | Refrigerator |
| Solubulity | 0.18g/l |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to light yellow |
| Water Solubility | 6 g/L (20 ºC) |
| BRN | 1880877 |
| InChIKey | QUDWYFHPNIMBFC-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1,2-Benzenedicarboxylic acid, di-2-propenyl ester(131-17-9) |
| EPA Substance Registry System | 1,2-Benzenedicarboxylic acid, di-2-propenyl ester(131-17-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N |
| R Phrase | 22-50/53 |
| S Phrase | 24/25-60-61 |
| RIDADR | UN 3082 9/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | CZ4200000 |
| F | 19 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 9 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29173400 |
| Hazardous Substances Data | 131-17-9(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

