Diallyldisulfide CAS#: 2179-57-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 75995
Names & Identifiers |
| 英文名 | Diallyldisulfide |
| 别名 | dialkyldisulfide;Disulfide, di-2-propenyl;Disulfide,di-2-propenyl;DADS;Diallyldisulfide, remainder mainly diallyl sulfide;ALLYL DISULFIDE 80+%;ALLYL DISULFIDE, TECH., 80%;DIALLYL DISULPHIDE 90%(GC) |
| CAS编号 | 2179-57-9 |
| 分子式 | C6H10S2 |
| 分子量 | 146.27 |
| EINECS | 218-548-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 180-195 °C(lit.) |
| Density | 1.008 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | >5 (vs air) |
| vapor pressure | 1 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2028 | ALLYL DISULFIDE |
| Flash Point | 144 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Color | Colorless to yellow |
| BRN | 1699241 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Diallyl disulphide(2179-57-9) |
| EPA Substance Registry System | Disulfide, di-2-propenyl(2179-57-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-36/37/38-10 |
| S Phrase | 26-36/37/39-37/39-16-36 |
| RIDADR | UN 2810 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | BB1000000 |
| F | 13 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | II |
| HS Code | 29309090 |
| Hazardous Substances Data | 2179-57-9(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

