Dibenzoylmethane CAS#: 120-46-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62877
Names & Identifiers |
| 英文名 | Dibenzoylmethane |
| 别名 | ,3-Diphenyl-propane-1,3-dione;1,3-Diphenyl-1,3-propanediamine;1,3-diphenyl-3-propanedione;1,3-Diphenylpropanedione;2-Benzoylacetophenone;3-Propanedione,1,3-diphenyl-1;arenzu dk 2;-Benzoylacetophenone |
| CAS编号 | 120-46-7 |
| 分子式 | C15H12O2 |
| 分子量 | 224.25 |
| EINECS | 204-398-9 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 77-79 °C(lit.) |
| Boiling Point | 219-221 °C18 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.800 g/cm3 |
| Flash Point | 219-221°C/18mm |
| Storage | Store at RT. |
| form | Crystals |
| Color | Light yellow to yellow |
| Water Solubility | It is Soluble in ether, chloroform, and aqueous sodium hydroxide. Insoluble in water. |
| Merck | 14,3009 |
| BRN | 514910 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1,3-Propanedione, 1,3-diphenyl-(120-46-7) |
| EPA Substance Registry System | 1,3-Propanedione, 1,3-diphenyl-(120-46-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 22-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | TZ1930000 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29143900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

