Dibutyl phthalate CAS#: 84-74-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 50675
Names & Identifiers |
| 英文名 | Dibutyl phthalate |
| 别名 | ai-3-00283;benzene-1,2-dicarboxylicaciddibutylester;Benzene-o-dicarboxylic acid, di-n-butyl ester;benzene-o-dicarboxylicaciddi-n-butylester;Bufa;caswellno292;Celluflex DPB;celluflexdpb |
| CAS编号 | 84-74-2 |
| 分子式 | C16H22O4 |
| 分子量 | 278.34 |
| EINECS | 201-557-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -35 °C |
| Boiling Point | 340 °C(lit.) |
| Density | 1.043 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 9.6 (vs air) |
| vapor pressure | 1 mm Hg ( 147 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 340 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | Very soluble in alcohol, ether, acetone, benzene |
| form | Liquid |
| Color | APHA: ≤10 |
| Relative polarity | 0.272 |
| Explosive Limit | 0.47%, 236°F |
| Water Solubility | Slightly soluble. 0.0013 g/100 mL |
| Freezing Point | -35℃ |
| Merck | 14,3035 |
| BRN | 1914064 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Dibutyl phthalate(84-74-2) |
| EPA Substance Registry System | 1,2-Benzenedicarboxylic acid, dibutyl ester(84-74-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,N,F |
| R Phrase | 61-50-62-39/23/24/25-23/24/25-11 |
| S Phrase | 53-45-61-36/37-16 |
| RIDADR | UN 3082 9/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | TI0875000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 9 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29173100 |
| Hazardous Substances Data | 84-74-2(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

