DICHLOROMETHYLSILANE CAS#: 20156-50-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 224175
Names & Identifiers |
| 英文名 | DICHLOROMETHYLSILANE |
| 别名 | CH3SiHCl2;DICHLOROHYDROGENMETHYLSILANE;METHYLSILICON DICHLORIDE;Chloro(chloromethyl)silane;Silane, chloro(chloromethyl)- |
| CAS编号 | 20156-50-7 |
| 分子式 | CH4Cl2Si |
| 分子量 | 115.03 |
| EINECS | 200-877-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −93 °C(lit.) |
| Boiling Point | 41 °C(lit.) |
| Density | 1.105 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 4 (vs air) |
| vapor pressure | 6.79 psi ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | −26 °F |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,T |
| R Phrase | 11-14/15-28-34 |
| S Phrase | 16-26-36/37/39-43-45 |
| RIDADR | UN 1242 4.3/PG 1 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | VV3500000 |
| F | 10-21 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

