Dicyandiamide CAS#: 461-58-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25174
Names & Identifiers |
| 英文名 | Dicyandiamide |
| 别名 | acr-h3636;aralditeht986;aralditexb2879b;aralditexb2979b;bakeliteve2560;cyano-guanidin;dicyandiamido;Dicyandiamin |
| CAS编号 | 461-58-5 |
| 分子式 | C2H4N4 |
| 分子量 | 84.08 |
| EINECS | 207-312-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 208-211 °C(lit.) |
| Density | 1.40 |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: 0.1 g/mL, clear |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White |
| Water Solubility | 32 g/L (20 ºC) |
| Merck | 14,3092 |
| BRN | 605637 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong acids, strong oxidizing agents, strong bases. |
| InChIKey | QGBSISYHAICWAH-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Dicyandiamide(461-58-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,T |
| R Phrase | 20/21/22-43-36/38-25 |
| S Phrase | 22-24/25-45-36-3 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | ME9950000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29262000 |
| Hazardous Substances Data | 461-58-5(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

