DIDS CAS#: 67483-13-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 962469
Names & Identifiers |
| 英文名 | DIDS |
| 别名 | 4,4′-DIISOTHIOCYANATO-2,2′-STILBENEDISULFONIC ACID DISODIUM SALT;4,4′-DIISOTHIOCYANATO-2,2′-STILBENZENEDISULFONIC ACID DISODIUM SALT;4,4′-DIISOTHIOCYANATO-STILBENE-2,2′-DISULFONIC ACID DISODIUM SALT;4,4′-DIISOTHIOCYANO-2,2′-STILBENEDISULFONIC ACID, DISODIUM SALT;4,4′-DIISOTHIOCYANOSTILBENE-2,2′-DISULFONIC ACID, 2NA;4,4′-DIISOTHIOCYANOSTILBENE-2,2′-DISULFONIC ACID DISODIUM SALT;DIDS;DIDS DISODIUM SALT |
| CAS编号 | 67483-13-0 |
| 分子式 | C16H8N2Na2O6S4 |
| 分子量 | 498.48 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | >300°C |
| Density | 1.54 |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 0.1 M potassium bicarbonate: 50 mg/mL |
| form | powder |
| Color | yellow |
| Stability: | Recommend Desiccate and Storage at -20°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 36/37/38-42-26-22 |
| S Phrase | 22-26-36/37/38 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 3-10-21 |
| HS Code | 29309090 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

