DIETHYL (1-HYDROXYETHYL)PHOSPHONATE, 97 CAS#: 15336-73-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 151240
Names & Identifiers |
| 英文名 | DIETHYL (1-HYDROXYETHYL)PHOSPHONATE, 97 |
| 别名 | DIETHYL (1-HYDROXYETHYL)PHOSPHONATE, 97;(-+)-(1-hydroxyethyl)phosphonic acid*diethyl este;(-+)-(1-HYDROXYETHYL)PHOSPHONIC ACID*DIE THYL ESTER;Phosphonic acid,P-(1-hydroxyethyl)-, diethyl ester |
| CAS编号 | 15336-73-9 |
| 分子式 | C6H15O4P |
| 分子量 | 182.154 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 139-140 °C/6 mmHg(lit.) |
| Density | 1.119 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n20/D 1.436(lit.) |
| Flash Point | 52 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 10 |
| S Phrase | 16 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

