Diethyl azodicarboxylate CAS#: 1972-28-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 55151
Names & Identifiers |
| 英文名 | Diethyl azodicarboxylate |
| 别名 | Diazenedicarboxylic acid, diethyl ester;Diethoxycarbonyldiazene;Diethyl (E)-1,2-diazenedicarboxylate;Diethyl diazodicarboxylate;dlethylazodicarboxylate;Ethyl azodicarboxylate;Formic acid, azodi-, diethyl ester;DIETHYL AZODIFORMATE |
| CAS编号 | 1972-28-7 |
| 分子式 | C6H10N2O4 |
| 分子量 | 174.15 |
| EINECS | 217-821-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 106°C (13 mmHg) |
| Density | 1.106 |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 85°C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | Miscible with dichloromethane, diethyl ether and toluene. |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 908662 |
| Stability: | Stable, but may explode if heated under confinement. May be shock sensitive. Decomposes vigorously if heated above 100 C. Incompatible with strong acids, strong bases, strong oxidizing agents, strong reducing agents. Light sensitive. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Diethyl azo diformate(1972-28-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xn,Xi |
| R Phrase | 5-11-20-36/37/38-48/20-63-65-67-48/20/22-40-20/22-20/21/22-10 |
| S Phrase | 26-36/37-62-47-36-35 |
| RIDADR | UN 3233 4.1 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 9 |
| Hazard Note | Toxic/Irritant/Flammable |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

