Diethyl disulfide CAS#: 110-81-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 75899
Names & Identifiers |
| 英文名 | Diethyl disulfide |
| 别名 | ethyldisulphide;Ethyldithioethane;SODIUM DIETHYLDITHIOCARBAMATE 3H2O;SODIUM ETHYLDITHIOCARBAMATE;SODIUM N,N’-DIETHYLDITHIOCARBAMATE TRIHYDRATE;SODIUM N,N-DIETHYLDITHIOCARBAMATE TRIHYDRATE;DIETHYLCARBAMIC ACID SODIUM SALT TRIHYDRATE;DIETHYL DISULFIDE |
| CAS编号 | 110-81-6 |
| 分子式 | C4H10S2 |
| 分子量 | 122.25 |
| EINECS | 205-710-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 95-98.5 °C(lit.) |
| Boiling Point | 152 °C |
| Density | 0.993 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 5.9 (vs air) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 4093 | DIETHYL DISULFIDE |
| Flash Point | 104 °F |
| Storage | −20°C |
| Solubulity | H2O: passes test |
| Water Solubility | Soluble in water. |
| BRN | 1098273 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Disulfide, diethyl(110-81-6) |
| EPA Substance Registry System | Disulfide, diethyl(110-81-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-38-41-36/37/38-10 |
| S Phrase | 26-39-37/39-16-36 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | JO1925000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

