Diethyl ketomalonate CAS#: 609-09-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 55694
Names & Identifiers |
| 英文名 | Diethyl ketomalonate |
| 别名 | 2-Oxopropanedioic acid diethyl;2-Oxopropanedioic acid diethyl ester;Ketomalonic acid diethyl;Oxomalonic acid diethyl;Diethyl KETOMALONATE ester;Diethyl ketomalonate ,98%;Diethyl 2-oxomalonate 97%;Diethyl 2-oxopropane-1,3-dioate, Diethyl ketomalonate |
| CAS编号 | 609-09-6 |
| 分子式 | C7H10O5 |
| 分子量 | 174.15 |
| EINECS | 210-176-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -70°C |
| Boiling Point | 95-98 °C12 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.142 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| form | liquid |
| Color | green-yellow |
| Water Solubility | Fully miscible with water. |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| Merck | 14,5913 |
| BRN | 971873 |
| InChIKey | DBKKFIIYQGGHJO-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Propanedioic acid, oxo-, diethyl ester(609-09-6) |
| EPA Substance Registry System | Propanedioic acid, oxo-, diethyl ester(609-09-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 21 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | T |
| Storage Class | IRRITANT, MOISTURE SENSITIVE |
| HS Code | 29183000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

