Diethyl succinate CAS#: 123-25-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74736
Names & Identifiers |
| 英文名 | Diethyl succinate |
| 别名 | Clorius;Diethyl ester of butanedioic acid;Diethylester kyseliny jantarove;diethylesterkyselinyjantarove;SUCCINIC ACID DIETHYL ESTER;AKOS BBS-00004411;ETHYL SUCCINATE;FEMA 2377 |
| CAS编号 | 123-25-1 |
| 分子式 | C8H14O4 |
| 分子量 | 174.19 |
| EINECS | 204-612-0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -20 °C |
| Boiling Point | 218 °C(lit.) |
| Density | 1.047 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 6 (vs air) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2377 | DIETHYL SUCCINATE |
| Flash Point | 195 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 2.00g/l |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to yellow |
| Water Solubility | Slightly soluble in water. |
| Merck | 14,8869 |
| BRN | 907645 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Diethyl succinate(123-25-1) |
| EPA Substance Registry System | Butanedioic acid, diethyl ester(123-25-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-24/25-22-S24/25 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | WM7400000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29171990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

