Diethylene glycol CAS#: 111-46-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25056
Names & Identifiers |
| 英文名 | Diethylene glycol |
| 别名 | 3-OxapentaMethylene-1,5-diol;NSC 36391;2,2′-Oxydiethanol Bis(2-hydroxyethyl) Ether;Di-ethylene glycol,Ethylene diglycol;Diethylene glyco;Diethylene glycol, Bis(2-hydroxyethyl) ether;Diethylene glycol, Standard for GC,>=99.5%(GC);Diethyleneglyc |
| CAS编号 | 111-46-6 |
| 分子式 | C4H10O3 |
| 分子量 | 106.12 |
| EINECS | 203-872-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −10 °C(lit.) |
| Boiling Point | 245 °C(lit.) |
| Density | 1.118 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 2.14 (vs air) |
| vapor pressure | 0.01 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 143 °C |
| Solubulity | H2O: 50 mg/mL at 20 °C, clear, Colorless |
| form | Oily Liquid |
| Color | Colorless |
| Relative polarity | 0.713 |
| PH | 5.5-7.0 (25℃, 50mg/mL in H2O) |
| Explosive Limit | 2-12.3% |
| Water Solubility | SOLUBLE |
| Freezing Point | -10.45℃ |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,3119 |
| BRN | 969209 |
| InChIKey | MTHSVFCYNBDYFN-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethanol, 2,2′-oxybis-(111-46-6) |
| EPA Substance Registry System | Ethanol, 2,2'-oxybis-(111-46-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,T,Xi |
| R Phrase | 22 |
| S Phrase | 46 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | ID5950000 |
| F | 10 |
| Hazard Note | Toxic/Irritant |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29094100 |
| Hazardous Substances Data | 111-46-6(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

