Diethylene Glycol Monoethyl Ether CAS#: 111-90-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25471
Names & Identifiers |
| 英文名 | Diethylene Glycol Monoethyl Ether |
| 别名 | 2,2’-oxybis-ethanomonoethylether;-2-Ethoxyethoxy;3,6-Dioxa-1-octanol;3,6-Dioxa-1-oktanol;3,6-Dioxaoctan-1-ol;3-Oxapentane-1,5-diolethylether;aethyldiaethylenglycol;Carbitol cellosolve |
| CAS编号 | 111-90-0 |
| 分子式 | C6H14O3 |
| 分子量 | 134.17 |
| EINECS | 203-919-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -80 °C |
| Boiling Point | 202 °C(lit.) |
| Density | 0.999 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 4.63 (vs air) |
| vapor pressure | 0.12 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 205 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | water: soluble |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless |
| Explosive Limit | 1.8-12.2%(V) |
| Water Solubility | Miscible |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,1800 |
| BRN | 1736441 |
| Stability: | Stable. Combustible. Note wide explosion limits. Incompatible with strong oxidizing agents, strong acids, acid chlorides, acid anhydrides. Hygroscopic. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethanol, 2-(2-ethoxyethoxy)-(111-90-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 36-20-36/37/38 |
| S Phrase | 23-24/25-39-26-36 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | KK8750000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29094400 |
| Hazardous Substances Data | 111-90-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

