Difenoconazole CAS#: 119446-68-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77273
Names & Identifiers |
| 英文名 | Difenoconazole |
| 别名 | SCORE;1-((2-(2-chloro-4-(4-chlorophenoxy)phenyl)-4-methyl-1,3-dioxolan-2-yl)methyl)-1h-1,2,4-triazole;DIFENOCONAZOL;DIFENOCONAZOLE;DIVIDEND;1h-1,2,4-triazole,1-((2-(2-chloro-4-(4-chlorophenoxy)phenyl)-4-methyl-1,3-diox;4-triazole,1-((2-(2-chloro-4-(4-chlorophenoxy)phenyl)-4-methyl-1,3-dioxolan-2-yl)methyl)-1h-2;cga169374 |
| CAS编号 | 119446-68-3 |
| 分子式 | C19H17Cl2N3O3 |
| 分子量 | 406.26 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 76°C |
| Boiling Point | 220°C |
| Storage | 0-6°C |
| Water Solubility | 3.3 mg/L (20 ºC) |
| Merck | 13,3160 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Difenoconazole(119446-68-3) |
| EPA Substance Registry System | 1H-1,2,4-Triazole, 1-[[2-[2-chloro-4-(4-chlorophenoxy) phenyl]-4-methyl-1,3-dioxolan- 2-yl]methyl]-(119446-68-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N |
| R Phrase | 22-41-43-50-20/22 |
| S Phrase | 26-36/37/39-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| RTECS | XZ4380000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

