DIHYDO-ALPHA-IONONE CAS#: 31499-72-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 83227
Names & Identifiers |
| 英文名 | DIHYDO-ALPHA-IONONE |
| 别名 | 4-(2,2,6-Trimethyl-5-cyclohexen-1-yl)-2-butanone;4-(2,6,6-trimethyl-2-cyclohexen-1-yl)-2-butanon;7,8-DIHYDRO-ALPHA-IONONE;4-(2,6,6-TRIMETHYL-2-CYCLOHEXEN-1-YL)-2-BUTANONE;FEMA 3628;DIHYDO-ALPHA-IONONE;DIHYDRO ALPHA IONONE;4-(2,6,6-trimethyl-2-cyclohexen-1-yl)butan-2-one |
| CAS编号 | 31499-72-6 |
| 分子式 | C13H22O |
| 分子量 | 194.31 |
| EINECS | 250-657-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 90 °C0.1 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.922 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 3628 | DIHYDRO-ALPHA-IONONE |
| Flash Point | 98 °C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | EM0535000 |
| F | 10-23 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

