Dimedone CAS#: 126-81-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 83160
Names & Identifiers |
| 英文名 | Dimedone |
| 别名 | 5,5-DiMethyl-1,3-cyclohexanedione, 99% 25GR;5,5-Dimethyl-1,3-cyclohexanedione 5,5-Dimethyldihydroresorcinol Methone;DIMEDONE GR FOR ANALYSIS (REAGENT FOR AL;5,5-DiMethy-1,3-cyclohexanedione(diMe done);5,5-DIMETHYL-1,3-CYCLOHEXANEDOINE;DiMethyl-1,3-cyclohexane;Dimedone, Methone, 1,1-Dimethyl-3,5-dioxocyclohexane;5,5-DiMethyl-1,3-cyclohexanedione 95% |
| CAS编号 | 126-81-8 |
| 分子式 | C8H12O2 |
| 分子量 | 140.18 |
| EINECS | 204-804-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 146-148 °C(lit.) |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 4.01g/l |
| pka | 4.8(at 25℃) |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to yellow |
| Water Solubility | 0.416 g/100 mL (25 ºC) |
| Merck | 14,3242 |
| BRN | 471489 |
| Stability: | Stable, but may be light sensitive. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| InChIKey | BADXJIPKFRBFOT-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Dimedone(126-81-8) |
| EPA Substance Registry System | 1,3-Cyclohexanedione, 5,5-dimethyl-(126-81-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 24/25-36-26 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | GV0345000 |
| F | 8-9 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29142900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

