Dimeric mercapto propanone CAS#: 55704-78-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 83152
Names & Identifiers |
| 英文名 | Dimeric mercapto propanone |
| 别名 | 4-Dithiane-2,5-diol,2,5-dimethyl-1;5-diol,2,5-dimethyl-4-dithiane-2;2,5-dimethyl-2,5-dihydroxy-1,4-disulphocyclohexane;1,4-Dithiane-2,5-diol, 2,5-dimethyl-;2,5-DIHYDROXY-2,5-DIMETHYL-1,4-DITHIANE 95+%;2,5-Dihydroxy-2,5-dimethyl-1,4-dithiane;2,5-Dimethyl-2,5-dihydroxy-1,4-disulfocyclohexane;Dimeric mercapto propanone |
| CAS编号 | 55704-78-4 |
| 分子式 | C6H12O2S2 |
| 分子量 | 180.29 |
| EINECS | 259-770-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 64 °C |
| FEMA | 3450 | 2,5-DIMETHYL-2,5-DIHYDROXY-1,4-DITHIANE |
| Flash Point | 47°C |
| Storage | Refrigerator (+4°C) |
| Water Solubility | slightly soluble |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 1,4-Dithiane-2,5- diol, 2,5-dimethyl-(55704-78-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F;Xi,Xi,F |
| R Phrase | 11-36/37/38 |
| S Phrase | 16-26-37/39 |
| RIDADR | UN 3335 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

