Dimethyl 1,4-cyclohexanedicarboxylate CAS#: 94-60-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 56927
Names & Identifiers |
| 英文名 | Dimethyl 1,4-cyclohexanedicarboxylate |
| 别名 | 1,4-DIMETHYL CYCLOHEXANEDICARBOXYLATE;1,4-CYCLOHEXANEDICARBOXYLIC ACID DIMETHYL ESTER;HEXAHYDROTEREPHTHALIC ACID DIMETHYL ESTER;CYCLOHEXANE-1,4-DICARBOXYLIC ACID DIMETHYL ESTER;DIMETHYL 1,4-CYCLOHEXANEDICARBOXYLATE;DIMETHYL CYCLOHEXANE-1,4-DICARBOXYLATE;DIMETHYL HEXAHYDROTEREPHTHALATE;1,4-Cyclohexanedicarboxylic acid dimethyl ester,c&t |
| CAS编号 | 94-60-0 |
| 分子式 | C10H16O4 |
| 分子量 | 200.23 |
| EINECS | 202-347-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 24-27 °C |
| Boiling Point | 132 °C10 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.111 g/mL at 25 °C |
| vapor Density | 6.9 (vs air) |
| vapor pressure | 1 mm Hg ( 85 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| form | Liquid After Melting |
| Color | Clear Colorless |
| Explosive Limit | 0.77%, 150°F |
| Water Solubility | practically insoluble |
| BRN | 1876703 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1,4-Cyclohexanedicarboxylic acid, dimethyl ester(94-60-0) |
| EPA Substance Registry System | 1,4-Cyclohexanedicarboxylic acid, dimethyl ester(94-60-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36-52/53-38 |
| S Phrase | 26-36-61-37 |
| WGK Germany | 1 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 94-60-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

