Dimethyl adipate CAS#: 627-93-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74213
Names & Identifiers |
| 英文名 | Dimethyl adipate |
| 别名 | Dimethylhexaneo-lionate;hexadioic acid, dimethyl ester;Dimethyl hexanedionate ;DIMETHYL ADIPATE, 99+%;Dimethyl Adipate-13C6;DIBASICESTERS;Dimethyladipat;HEXANEDIOICACID,DIMETHYLEST |
| CAS编号 | 627-93-0 |
| 分子式 | C8H14O4 |
| 分子量 | 174.19 |
| EINECS | 211-020-6 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 8 °C(lit.) |
| Boiling Point | 109-110 °C14 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.062 g/mL at 20 °C(lit.) |
| vapor pressure | 0.2 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 4472 | DIMETHYL ADIPATE |
| Flash Point | 225 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | <1g> |
| form | Liquid |
| Color | Clear |
| Explosive Limit | 0.81-8.1%(V) |
| Water Solubility | Miscible with alcohols and ether. Immiscible with water. |
| Merck | 14,162 |
| BRN | 1707443 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents, acids, bases reducing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Hexanedioic acid, dimethyl ester(627-93-0) |
| EPA Substance Registry System | Hexanedioic acid, dimethyl ester(627-93-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | AV1645000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29171290 |
| Hazardous Substances Data | 627-93-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

