DIMETHYL METHOXYMALONATE CAS#: 5018-30-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 56514
Names & Identifiers |
| 英文名 | DIMETHYL METHOXYMALONATE |
| 别名 | DIMETHYL METHOXYMALONATE;DIMETHYL 2-METHOXYMALONATE;METHOXYMALONIC ACID DIMETHYL ESTER;2-Methoxy-malonicaciddimethylester;Dimethyltartronate;Methoxymalonsαuredimethylester;Propanedioicacid,methoxy-,dimethylester;Dimethylmethoxymalonate99% |
| CAS编号 | 5018-30-4 |
| 分子式 | C6H10O5 |
| 分子量 | 162.14 |
| EINECS | 225-697-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 11-12 °C |
| Boiling Point | 96-97 °C (8.3 mmHg) |
| Density | 1.18 |
| Refractive Index | 1.4225-1.4245 |
| Flash Point | 105 °C |
| Storage | 0-6°C |
| BRN | 1772841 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 24/25-36-26 |
| HS Code | 29189990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

