Dimethylamine hydrochloride CAS#: 506-59-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 24113
Names & Identifiers |
| 英文名 | Dimethylamine hydrochloride |
| 别名 | hydrochloricaciddimethylamine;Methanamine,N-methyl-,hydrochloride;n-methylmethanaminehydrochloride;n-methyl-methanaminhydrochloride;DIMETHYLAMINE HCL;DIMETHYLAMINE HYDROCHLORIDE;DIMETHYLAMMONIUM CHLORIDE;METHANAMINE HYDROCHLORIDE |
| CAS编号 | 506-59-2 |
| 分子式 | C2H8ClN |
| 分子量 | 81.54 |
| EINECS | 208-046-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 170-173 °C(lit.) |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | H2O: soluble0.5g/10 mL |
| form | Crystalline Powder or Crystals |
| Color | White to off-white |
| PH | 5 (100g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | 3000 g/L (20 ºC) |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,3228 |
| BRN | 3589311 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Methanamine, N-methyl-, hydrochloride(506-59-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37-37/39-36 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | IQ0220000 |
| F | 3-9 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29211190 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

