DIMETHYLBORON BROMIDE CAS#: 5158-50-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 70490
Names & Identifiers |
| 英文名 | DIMETHYLBORON BROMIDE |
| 别名 | (CH3)2BBr;BROMODIMETHYLBORANE;DIMETHYLBORON BROMIDE;Borane, bromodimethyl-;Dimethylboron bromide, 97+% |
| CAS编号 | 5158-50-9 |
| 分子式 | C2H6BBr |
| 分子量 | 120.78 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -129°C |
| Boiling Point | 31-32°C |
| Density | 1,238 g/cm3 |
| Flash Point | -37°C |
| Refractive Index | 1.399 |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Sensitive | Air & Moisture Sensitive |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,C |
| R Phrase | 17-34 |
| S Phrase | 17-26-36/37/39-45-27-16 |
| RIDADR | 3203 |
| Storage Class | 4.2 |
| Packing Group | I |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

