Dimethyldicyane CAS#: 6864-37-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 72889
Names & Identifiers |
| 英文名 | Dimethyldicyane |
| 别名 | 3,3’-Dimethyl-4,4’-diaminodicyclohexylmethane;4,4’-methylenebis[2-methyl-cyclohexanamin;4,4’-methylenebis[2-methyl-Cyclohexanamine;BIS(4-AMINO-3-METHYLCYCLOHEXYL)METHANE;2,2′-DIMETHYL-4,4′-METHYLENEBIS(CYCLOHEXYLAMINE);4,4′-DIAMINO-3,3′-DIMETHYLDICYCLOHEXYLMETHANE;4,4′-METHYLENEBIS(1-AMINO-2-METHYLCYCLOHEXANE);4,4′-METHYLENEBIS(2-METHYLCYCLOHEXYLAMINE) |
| CAS编号 | 6864-37-5 |
| 分子式 | C15H30N2 |
| 分子量 | 238.41 |
| EINECS | 229-962-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -7°C |
| Boiling Point | 93-100 °C(lit.) |
| Density | 0.94 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 3.6g/l |
| PH | 11 (3.6g/l, H2O, 20℃) |
| Explosive Limit | 0.5-2.8%(V) |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Cyclohexanamine, 4,4'-methylenebis[2-methyl- (6864-37-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,C,N |
| R Phrase | 22-23/24-35-51/53 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45-61 |
| RIDADR | UN 2927 6.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

