Dimethyldiselenide CAS#: 7101-31-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 70343
Names & Identifiers |
| 英文名 | Dimethyldiselenide |
| 别名 | (CH3Se)2;1,2-Dimethyldiselane;Diselenide, dimethyl;Methyldiselanylmethane;Dimethyl perdiselenide;Dimethyl perselenide;Dimethyldiselenium;Dimethyldiselenide,99+% |
| CAS编号 | 7101-31-7 |
| 分子式 | C2H6Se2 |
| 分子量 | 187.99 |
| EINECS | 230-410-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -82.2 °C |
| Boiling Point | 155-157 °C(lit.) |
| Density | 1.987 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 140 °F |
| Storage | 0-6°C |
| Water Solubility | Reacts with water. |
| Sensitive | Air & Moisture Sensitive |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents, strong acids. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Dimethyl diselenide(7101-31-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,N |
| R Phrase | 23/24/25-50/53-33-23/25 |
| S Phrase | 23-36/37/39-45-61-60-28A-20/21-28 |
| RIDADR | UN 2929 6.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

