Dioctyl sebacate CAS#: 122-62-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 50749
Names & Identifiers |
| 英文名 | Dioctyl sebacate |
| 别名 | DIOCTYL SEBACATE;’DIOCTYL’ SEBACATE;DI(2-ETHYLHEXYL) SEBACATE;BIS(2-ETHYLHEXYL)DECANEDIOATE;BIS(2-ETHYLHEXYL) SEBACATE;SEBACIC ACID DIOCTYL ESTER;SEBACIC ACID DI(2-ETHYLHEXYL) ESTER;SEBACIC ACID BIS(2-ETHYLHEXYL) ESTER |
| CAS编号 | 122-62-3 |
| 分子式 | C26H50O4 |
| 分子量 | 426.67 |
| EINECS | 204-558-8 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -55 °C |
| Boiling Point | 212 °C1 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.914 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | <1g> |
| form | Liquid |
| Color | Clear slightly yellow |
| Water Solubility | <0.1 g/L (20 ºC) |
| Merck | 14,1251 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Decanedioic acid, bis(2-ethylhexyl) ester(122-62-3) |
| EPA Substance Registry System | Decanedioic acid, bis(2-ethylhexyl) ester(122-62-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | – |
| RTECS | VS1000000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29171390 |
| Hazardous Substances Data | 122-62-3(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

