DIPHENYL SELENIDE CAS#: 1132-39-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 70247
Names & Identifiers |
| 英文名 | DIPHENYL SELENIDE |
| 别名 | DIPHENYL SELENIDE;DIPHENYLSELENIUM;SELENIUM DIPHENYL;PHENYL SELENIDE;(Phenylselanyl)benzene;1,1’-selenobis-benzen;1,1’-selenobisbenzene;Biphenyl selenide |
| CAS编号 | 1132-39-4 |
| 分子式 | C12H10Se |
| 分子量 | 233.17 |
| EINECS | 214-474-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 3°C |
| Boiling Point | 115-117 °C(lit.) |
| Density | 1.338 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | liquid |
| Color | amber |
| Water Solubility | Immiscible with water. |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,N |
| R Phrase | 23/25-33-50/53 |
| S Phrase | 20/21-28-45-60-61 |
| RIDADR | UN 3082 9/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | SX1825000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

