Direct Blue 14 CAS#: 72-57-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25008
Names & Identifiers |
| 英文名 | Direct Blue 14 |
| 别名 | 2,7-naphthalenedisulfonicacid,3,3’-((3,3’-dimethyl-4,4’-biphenylylene)bis(azo;2,7-naphthalenedisulfonicacid,3,3’-[(3,3’-dimethyl[1,1’-biphenyl]-4,4’-;2,7-Naphthalenedisulfonicacid,3,3’-[[3,3’-dimethyl(1,1’-biphenyl)-4,4’-diyl]bis(azo)]bis(5-amino-4-hydroxy-,tetrasodiumsalt;amanilskybluer;amidineblue4b;azidinblau3b;azidineblue3b;azurrodiretto3b |
| CAS编号 | 72-57-1 |
| 分子式 | C34H24N6Na4O14S4 |
| 分子量 | 960.81 |
| EINECS | 200-786-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | >300 °C(lit.) |
| Density | 1.007 g/mL at 20 °C |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | H2O: soluble10mg/mL |
| form | Powder |
| Colour Index | 23850 |
| Color | Dark greenish-brown |
| PH | 9.8 (10g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | 10 g/L (25 ºC) |
| Merck | 14,9792 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 2,7-Naphthalenedisulfonic acid, 3,3'-[(3,3'-dimethyl[ 1,1'-biphenyl]-4,4'- diyl)bis(azo)]bis[5-amino- 4-hydroxy-, tetrasodium salt(72-57-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,Xi |
| R Phrase | 45-41-37/38-36/37/38-22 |
| S Phrase | 53-45-36/37/39-36-26 |
| RIDADR | 2811 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | QJ6475000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 32041400 |
| Hazardous Substances Data | 72-57-1(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

