Disulfiram CAS#: 97-77-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1287639
Names & Identifiers |
| 英文名 | Disulfiram |
| 别名 | ethylthiudad;ethyltuex;Etyl Tuex;Exhoran;Exhorran;Formamide, 1,1′-dithiobis(N,N-diethylthio)-;Hoca;Hocakrotenalnci-C02959 |
| CAS编号 | 97-77-8 |
| 分子式 | C10H20N2S4 |
| 分子量 | 296.54 |
| EINECS | 202-607-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 69-71 °C(lit.) |
| Boiling Point | 117°C |
| Density | 1.27 |
| Refractive Index | 1.5500 (estimate) |
| Flash Point | 117°C/17mm |
| Storage | Store at +4°C |
| Solubulity | 0.004g/l |
| form | Crystals, Crystalline Powder or Granules |
| Color | Light yellow |
| Water Solubility | 0.02 g/100 mL |
| Merck | 14,3364 |
| BRN | 1712560 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidants. |
| InChIKey | AUZONCFQVSMFAP-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Disulfiram(97-77-8) |
| EPA Substance Registry System | Thioperoxydicarbonic diamide ([(H2N)C(S)]2S2), tetraethyl-(97-77-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N |
| R Phrase | 22-43-48/22-50/53 |
| S Phrase | 24-37-60-61 |
| RIDADR | UN 3077 9/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | JO1225000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 9 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29303000 |
| Hazardous Substances Data | 97-77-8(Hazardous Substances Data) |
| Toxicity | LD50 orally in rats: 8.6 g/kg (Child, Cramp) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

