Diuron CAS#: 330-54-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77663
Names & Identifiers |
| 英文名 | Diuron |
| 别名 | Twinfilin 1;1-(3,4-dichlorophenyl)-3,3-dimethyluree;1-(3,4-dichlorophenyl)-3,3-dimethyluree(french);3-(3,4-Dichloor-fenyl)-1,1-dimethylureum;3-(3,4-Dichlorophenol)-1,1-dimethylurea;3-(3,4-dichlorophenyl)-1,1-dimethyl-ure;3-(3,4-Dichlorophenyl)-N,N-dimethylurea;3-(3,4-Dichlor-phenyl)-1,1-dimethyl-harnstoff |
| CAS编号 | 330-54-1 |
| 分子式 | C9H10Cl2N2O |
| 分子量 | 233.09 |
| EINECS | 206-354-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 158-159°C |
| Boiling Point | 180-190°C |
| Density | 1.48 |
| Flash Point | 180-190°C |
| Storage | APPROX 4°C |
| Water Solubility | Slightly soluble. 0.0042 g/100 mL |
| Merck | 14,3382 |
| BRN | 2215168 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong acids, strong bases, strong oxidizing agents. |
| NIST Chemistry Reference | Urea, 3-(3,4-dichlorophenyl)-1,1-dimethyl-(330-54-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N,F |
| R Phrase | 22-40-48/22-50/53-36-20/21/22-11 |
| S Phrase | 13-22-23-37-46-60-61-2-36/37-26-16 |
| RIDADR | UN 3077 9/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | YS8925000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 9 |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 330-54-1(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

