DL-Alanine CAS#: 302-72-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 82353
Names & Identifiers |
| 英文名 | DL-Alanine |
| 别名 | (R,S)-2-Amino-propionicacid;(r,s)-alanine;ALANINE, alpha;dl-alpha-Aminopropionic acid;dl-alpha-aminopropionicacid;DL-Racemicalanine;(+/-)-2-AMINOPROPIONIC ACID;2-AMINOPROPIONIC ACID |
| CAS编号 | 302-72-7 |
| 分子式 | C3H7NO2 |
| 分子量 | 89.09 |
| EINECS | 206-126-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 289 °C (dec.)(lit.) |
| Density | 1,424 g/cm3 |
| FEMA | 3818 | DL-ALANINE |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | H2O: soluble |
| pka | pK1 2.35; pK2 9.87(at 25℃) |
| form | Crystals or Crystalline Powder |
| Color | White |
| Water Solubility | 156 g/L (20 ºC) |
| Merck | 14,204 |
| BRN | 635807 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | DL-Alanine(302-72-7) |
| EPA Substance Registry System | Alanine(302-72-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 22-24/25-36-26 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | AY2980000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29224995 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

