DL-Isoborneol CAS#: 124-76-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 73805
Names & Identifiers |
| 英文名 | DL-Isoborneol |
| 别名 | Bicyclo[2.2.1]heptan-2-ol,1,7,7-trimethyl-,(1R,2R,4R)-rel-;Bicyclo[2.2.1]heptan-2-ol,1,7,7-trimethyl-,1R,2R,4R-rel-;Bicyclo[2.2.1]heptan-2-ol,1,7,7-trimethyl-,exo-;bicyclo{2.2.1}heptan-2-ol,1,7,7-trimethyl-,exo-;Borneolum;dl-isoborneo;exo-1,7,7-trimethylbicyclo(2.2.1)heptan-2;exo-1,7,7-Trimethylbicyclo(2.2.1)heptan-2-ol |
| CAS编号 | 124-76-5 |
| 分子式 | C10H18O |
| 分子量 | 154.25 |
| EINECS | 204-712-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 212-214 °C (subl.)(lit.) |
| Boiling Point | 214°C |
| FEMA | 2158 | ISOBORNEOL |
| Flash Point | 200 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Powder |
| Color | Yellow |
| Water Solubility | insoluble |
| Merck | 14,5128 |
| BRN | 4126091 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | DL-Isoborneol(124-76-5) |
| EPA Substance Registry System | Bicyclo[2.2.1]heptan- 2-ol, 1,7,7-trimethyl-, (1R,2R,4R)-rel-(124-76-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xi |
| R Phrase | 11-38 |
| S Phrase | 24/25 |
| RIDADR | UN 1312 4.1/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | NP7300000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 4.1 |
| Hazardous Substances Data | 124-76-5(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

