DL-Lactide CAS#: 95-96-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1288801
Names & Identifiers |
| 英文名 | DL-Lactide |
| 别名 | 2,5-dimethyl-3,6-dioxo-1,4-dioxane;2,5-dioxo-3,6-dimethyl-1,4-dioxane;2-hydroxy-propanoicacibimol.cyclicester;3,6-diketo-2,5-dimethyl-1,4-dioxane;3,6-Dimethyl-2,5-dioxo-1,4-dioxane;3,6-dimethyl-p-dioxane-2,5-dione;3,6-dimethyl-p-dioxane-5-dione;5-dione,3,6-dimethyl-4-dioxane-2 |
| CAS编号 | 95-96-5 |
| 分子式 | C6H8O4 |
| 分子量 | 144.13 |
| EINECS | 202-468-3 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 116-119 °C |
| Boiling Point | 142 °C8 mm Hg(lit.) |
| Flash Point | 180°C |
| Storage | Refrigerator (+4°C) |
| Solubulity | Soluble in chloroform and methanol. Slightly soluble in benzene. |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 82121 |
| NIST Chemistry Reference | 1,4-Dioxane-2,5-dione, 3,6-dimethyl-(95-96-5) |
| EPA Substance Registry System | 1,4-Dioxane-2,5- dione, 3,6-dimethyl-(95-96-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-36 |
| S Phrase | 26-37/39 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | JH1100000 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

