Docusate sodium CAS#: 577-11-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 136793
Names & Identifiers |
| 英文名 | Docusate sodium |
| 别名 | 1,4-bis(2-ethylhexyl)sodiumsulfosuccinate;2-ethylhexylsulfosuccinatesodium;aerosolgpg;aerosolot75;alcopolo;alphasolot;berol478;bis(2-ethylhexyl)s-sodiumsulfosuccinate |
| CAS编号 | 577-11-7 |
| 分子式 | C20H37O7S.Na |
| 分子量 | 444.56 |
| EINECS | 209-406-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 173-179 °C(lit.) |
| Density | 1.1 |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | methanol: 0.1 M at 20 °C, clear, Colorless |
| form | Waxy Solid |
| Color | White |
| Water Solubility | 1.5 g/100 mL (25 ºC) |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,3401 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Butanedioic acid, sulfo-, 1,4-bis(2-ethylhexyl) ester, sodium salt(577-11-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-38-41-36/37/38 |
| S Phrase | 26-39-37/39-36 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | WN0525000 |
| F | 3-10 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 577-11-7(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

