DODECYL ACETATE CAS#: 112-66-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 75281
Names & Identifiers |
| 英文名 | DODECYL ACETATE |
| 别名 | n-dodecylacetate;LAURYL ACETATE 98+%;Dodecylacetat;LAURYLACETAT;Dodecyl acetate, Lauryl acetate;Acetic acid dodecyl;Lauryl acetate,Dodecyl acetate, Lauryl acetate;Acetic Acid Lauryl Ester Acetic Acid Dodecyl Ester Lauryl Acetate |
| CAS编号 | 112-66-3 |
| 分子式 | C14H28O2 |
| 分子量 | 228.37 |
| EINECS | 203-995-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 1.3℃ |
| Boiling Point | 150 °C15 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.865 g/mL at 25 °C(lit.) |
| FEMA | 2616 | LAURYL ACETATE |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 53 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | AH3525000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

