Dodecyl aldehyde CAS#: 112-54-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74672
Names & Identifiers |
| 英文名 | Dodecyl aldehyde |
| 别名 | 1-Dodecyl aldehyde;1-dodecylaldehyde;C-12 aldehyde, lauric;c-12aldehyde,lauric;Duodecylic aldehyde;Laurinaldehyd;n-Dodecanal;n-Dodecylic aldehyde |
| CAS编号 | 112-54-9 |
| 分子式 | C12H24O |
| 分子量 | 184.32 |
| EINECS | 203-983-6 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 12 °C |
| Boiling Point | 185 °C100 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.831 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2615 | LAURIC ALDEHYDE |
| Flash Point | 215 °F |
| Storage | Refrigerator |
| Water Solubility | Insoluble |
| BRN | 1703917 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents, strong reducing agents, strong bases. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Dodecanal(112-54-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,N |
| R Phrase | 36/37/38-51/53-38 |
| S Phrase | 26-36-61-37-29 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | JR1910000 |
| F | 10-23 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29121900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

