DULCITOL CAS#: 6051-87-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 65104
Names & Identifiers |
| 英文名 | DULCITOL |
| Synonyms | 1H-Naphtho[2,1-b]pyran-1-one,3-phenyl-;3-Phenyl-1H-benzo[f]chromen-1-one;3-Phenyl-1H-naphtho(2,1-b)pyran-1-one;3-Phenyl-1H-naphtho[2,1-b]pyran-1-one;3-Phenyl-benzo[f]chromen-1-one;β-Naphthoflavon;5,6-BENZOFLAVONE;MELAMPYRITE |
| CAS Registry Number | 6051-87-2 |
| Molecular Formula | C19H12O2 |
| Molecular Weight | 272.3 |
| EINECS | 227-958-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 185-189 °C |
| Boiling Point | 275-280 °C (1 mmHg) |
| Storage | 2-8°C |
| form | Crystalline Powder |
| Color | yellow to tan |
| BRN | 18991 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi,C,F |
| R Phrase | 22-34-11 |
| S Phrase | 24/25-45-36/37/39-26-16 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | QL6200000 |
| F | 3-10 |
| Hazard Note | Irritant |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

