(E)-2-Octenal CAS#: 2548-87-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74684
Names & Identifiers |
| 英文名 | (E)-2-Octenal |
| 别名 | (e)-2-octena;2-(E)-octenal;oct-(E)-2-enal;oct-2(E)-enal;T2 OCTENAL;TRANS-2-OCTEN-1-AL;TRANS-2-OCTENAL;FEMA 3215 |
| CAS编号 | 2548-87-0 |
| 分子式 | C8H14O |
| 分子量 | 126.2 |
| EINECS | 219-115-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 84-86 °C19 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.846 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | >1 (vs air) |
| FEMA | 3215 |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 150 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | Not miscible or difficult to mix in water. Soluble in alcohol and fixed oils. |
| Sensitive | Air Sensitive |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Octenal, (E)-(2548-87-0) |
| EPA Substance Registry System | 2-Octenal, (2E)-(2548-87-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | RH2130000 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

