ELLIPTICINE CAS#: 519-23-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 51051
Names & Identifiers |
| Product Name | ELLIPTICINE |
| Synonyms | 5,11-DIMETHYLPYRIDO[4,3-B]CARBAZOLE;5,11-DIMETHYLPYRIDO[4.3:B]CARBAZOLE;5,11-DIMETHYL-6H-PYRIDO[4,3-B]CARBAZOLE;ELLIPTICINE;3-b)carbazole,5,11-dimethyl-6h-pyrido(;icig770;ELLIPTICINE, FOR FLUORESCENCE;ELLIPTICINE(RG) |
| CAS Registry Number | 519-23-3 |
| Molecular Formula | C17H14N2 |
| Molecular Weight | 246.31 |
| EINECS | 208-264-0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 316-318°C |
| Density | 1.257±0.06 g/cm3 (20 ºC 760 Torr) |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | DMSO: soluble |
| Merck | 13,3581 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 25 |
| S Phrase | 45 |
| RIDADR | UN 3462 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | UU8825000 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

