Emodin CAS#: 518-82-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 81888
Names & Identifiers |
| 英文名 | Emodin |
| 别名 | 1,3,8-trihydroxy-6-methyl-10-anthracenedione;1,3,8-trihydroxy-6-methyl-anthraquinon;6-methyl-1,3,8-trihydroxy-anthraquinon;persianberrylake;schuttgelb;RHUBARB EXTRACT;RHEUM EMODIN;FRANGULA EMODIN |
| CAS编号 | 518-82-1 |
| 分子式 | C15H10O5 |
| 分子量 | 270.24 |
| EINECS | 208-258-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 255 °C (dec.)(lit.) |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | DMSO: soluble |
| form | powder |
| Color | orange |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 19 ºC |
| Merck | 3561 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 9,10-Anthracenedione, 1,3,8-trihydroxy-6-methyl- (518-82-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-37/39-36/37 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | CB7920600 |
| F | 8-10-23 |
| Hazardous Substances Data | 518-82-1(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

