Enocitabine CAS#: 55726-47-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 828482
Names & Identifiers |
| 英文名 | Enocitabine |
| 别名 | N-(1-BETA-D-ARABINOFURANOSYL-1,2-DIHYDRO-2-OXO-4-PYRIMIDINYL)DOCOSANAMIDE;NSC-239336;SUNRABIN;BEHENOYLCYTOSINE ARABINOSIDE;BH-AC;ENOCITABINE;n-(1-beta-d-arabinofuranosyl-1,2-dihydro-2-oxo-4-pyrimidinyl)-docosanamid;n(sup4)-behenoyl-1-beta-d-arabinofuranosylcytosine |
| CAS编号 | 55726-47-1 |
| 分子式 | C31H55N3O6 |
| 分子量 | 565.78 |
| EINECS | 1312995-182-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 141-142°C |
| alpha | D +70° (c = 1 in THF, 22°) |
| Storage | -20°C Freezer |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

