Ethanesulfonic acid CAS#: 594-45-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 70277
Names & Identifiers |
| 英文名 | Ethanesulfonic acid |
| 别名 | ETHYLSULFONATE, POLYMER-BOUND;ETHYLSULFONIC ACID;ETHANESULFONIC ACID;ETHANESULPHONIC ACID;ETHANSULFONIC ACID;ethanesulfonate;Ethanesulfonicacid,90%;ETHANESULFONIC ACID, 70 WT. % SOLUTION I N WATER |
| CAS编号 | 594-45-6 |
| 分子式 | C2H6O3S |
| 分子量 | 110.13 |
| EINECS | 209-843-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −17 °C(lit.) |
| Boiling Point | 123 °C0.01 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.35 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | water: soluble |
| form | Liquid |
| Color | Colorless to yellow |
| Water Solubility | soluble |
| BRN | 1743071 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Ethanesulfonic acid(594-45-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34-35 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2586 8/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| HS Code | 29041000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

