Ethionamide CAS#: 536-33-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 123143
Names & Identifiers |
| 英文名 | Ethionamide |
| 别名 | AMIDAZIN;2-ETHYLPYRIDINE-4-CARBOTHIOAMIDE;2-ETHYLTHIOISONICOTINAMIDE;2-ETHYL-4-AMINOTHIOCARBONYLPYRIDINE;2-ETHYL-4-PYRIDINECARBOTHIOAMIDE;ETHIONAMIDE;LABOTEST-BB LT00771973;1314 TH |
| CAS编号 | 536-33-4 |
| 分子式 | C8H10N2S |
| 分子量 | 166.24 |
| EINECS | 208-628-9 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 164 °C |
| Boiling Point | 167 °C / 1mmHg |
| Flash Point | >110°(230°F) |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | Soluble in DMSO. Sparingly soluble in water |
| Merck | 14,3737 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethionamide(536-33-4) |
| EPA Substance Registry System | 4-Pyridinecarbothioamide, 2-ethyl-(536-33-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22-63 |
| S Phrase | 36/37 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | NS0350000 |
| Hazardous Substances Data | 536-33-4(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

